כתבות נבחרות

אבחון לקויות למידה - סוגים
אבחון לקויות למידה – מה הוא ?

לקויות למידה הן פעמים רבות הסיבה העיקרית לקשיים של ילדים רבים להתרכז ולהבין את הנלמד בכיתה. על מנת למצוא פתרונות יעילים עבור כל אותם ילדים בעלי לקויות למידה, לאורך כל השנה נערכים אבחונים של לקויות למידה על ידי מאבחנים מקצועיים המצליחים להגדיר את סוג ליקוי הלמידה ואת האופן בו יש לסייע לילד בלימודיו .

מה עושים באבחון לקויות למידה ?

מטרת המאבחנים היא לבדוק האם קיימת לקות למידה כזו או אחרת אצל הנבדק. אבחון כולל בדיקה של רמת הקריאה של הנבדק, היכולת שלו לכתוב טקסטים ולבצע פעולות חשבוניות בהתאם ליכולות המצופות מילדים בני גילו בעלי אותה מנת משכל. התוצאות הנובעות מאותם מבחנים ובחינת הסימפטומים מהם סובלים הנבדקים הם שמאפשרים למאבחנים לקבוע באופן ברור את אופי לקות הלמידה .

אבחון לקויות למידה – מאבחן מקצועי

ילדים בעלי לקויות למידה מפגינים סימנים לרוב כבר בגילאים מאוד מוקדמים, בתקופת הבית ספר היסודי ולעיתים אף בתקופת הגן. במקרים אלה, אותם ילדי מופנים בדרך כלל אל שירות פסיכולוגי יישובי, שם יוכלו לעבור אבחון לקויות למידה. ילדים שאינם עברו את גילאי בית הספר היסודי עוברים אבחון לקויות למידה מבלי שההורים יאלצו להשתתף בהוצאות ולכן לא עולה הצורך בחיפוש של מציאת מאבחן .

אבחון לקויות למידה – סוגים שונים

קיימים מספר סוגים של אבחון לקויות למידה אשר לרוב משלבים פרמטרים שונים הקשורים לתחום החשבון, קריאה, כתיבה ועוד. אבחונים אלה לוקחים בחשבון את גילו של הנבחן, מנת המשכל שלו ורמת ההשכלה על מנת להגיע לתוצאות ברורות ומדויקות שדרכן יהיה ניתן לקבוע האם הילד אכן סובל מלקויות למידה. כיום קיימות לקויות למידה המשלבות קשיים בחשבון וגם בקריאה או כתיבה ולכן חשוב לקבוע את אופי הליקוי במדויק על מנת שיהיה ניתן לסייע לילד בהתמודדות עם הקשיים שעלולים לעלות במהלך חייו .

אם יש לכם חשד שילדכם סובל מלקות למידה כל שהיא, אל תהססו לשלוח אותו לאבחון על מנת לשלול או לאשש את הענין בשלב מוקדם .
 
© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010