כתבות נבחרות

מדד תל אביב 100
מהו מדד תל אביב 100?

התחום של השקעות ובורסה הוא תחום מרתק במיוחד ללא כל צל של ספק. אם אתם מתעתדים להתחיל להשקיע בבורסה בארץ, הרי שחשוב מאד כי תכירו את כל המאפיינים שלה והכלים השונים אשר היא מספקת לכם לצורך השקעות כאלה ואחרות מעת לעת. למשל, פעמים רבות, אתם שומעים בחדשות כי מדד ת"א 100 עלה או ירד. הדבר על פי רוב מוצג בשקופית קצרה בזמן החדשות, שאינכם מתעכבים עליה רבות. בפועל, חשוב להבין כי מדד ת"א 100 הוא אחד מהמדדים החשובים ביותר. למעשה, ניתן לומר כי הוא מהווה את אחד מהשיקופים הנאמנים ביותר של הכלכלה הישראלית כולה, ומאז השקתו בשנת 1992 עושים בו שימוש רב. אבל מה הוא כולל בעצם?

100 החברות הנסחרות ביותר

הקונספט מאחורי מדד תל אביב 100 הוא פשוט למדי - הוא כולל את 100 החברות הישראליות אשר נסחרות בבורסה בצורה הגבוהה ביותר. למה הכוונה בדיוק? מאז שנת 2008 נקבע כי לתוך מדד ת"א 100 יכנסו בעצם 100 החברות אשר שוויה שוק שלהן הוא הגבוה ביותר. שווי השוק נקבע לפי הערך שניתן למניה של חברה. הוא נקבע בין השאר לפי צפי הרווחים שלה, הערכת הסיכונים שלה, צפי להתפתחות בעתיד, וכיו"ב.

למה המדד משמש?

מדד ת"א 100 יכול לשמש היום אנשים שונים בסיטואציות שונות. עבור המשקיעים המתחילים, מדד ת"א 100 נותן תמונה נאמנה ומוצלחת מאד של החברות המובילות בשוק, אשר לפי ההיגיון גם עדיף להשקיע בהן ברוב המקרים. המדד גם משמש את הכלכלנים שונים לבצע מעקב איכותי אחרי מצב הכלכלה הישראלית. ההיגיון אומר כי כאשר המדד עולה - הכלכלה הישראלית נהנית מצמיחה כלכלית.

וכל כמה זמן הוא מתעדכן?

העדכון של מדד ת"א 100 הוא עדכון מאד מאד מהיר. למעשה, כל 15 שניות במדויק הוא מתעדכן. הדבר מאפשר לציבור הרחב לקבל מידע בזמן אמת על המדד עצמו, שהוא כאמור שיקוף של החברות הגדולות ביותר שיש . כמובן שיכולות גם להיות כניסות ויציאות של חברות מהמדד, בהתאם להערכת שווי השוק שלהן.
© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010