כתבות נבחרות

מוזיאון דאלי בברצלונה
סלבדור דאלי - המוזיאון בברצלונה

אחד המוזיאונים המפורסמים, הנועזים והמוחצנים, הייחודיים והשונים, בעיקר בזכות העובדה כי הוא עוצב בידי האומן עצמו ואף משמש למקום קבורתו, הוא ללא ספק מוזיאון דאלי, של האומן הספרדי הנודע סלבדור דאלי. זהו לא סתם מוזיאון רגיל, אלא יצירת אומנות ייחודית במינה ובעוצמתה, המותירה אחריה יראת כבוד לנוכחותו החזקה של סלבדור דאלי בהיסטוריה האנושית.

המוזיאון ממוקם במבנה תיאטרון נושן, הגדוש בפרובוקטיביות יוצאת דופן שסימניה ניכרים היטב בתמונותיה של אשתו גאלה ועטוף במוטיב חוזר של מסתורין וסקס אפיל. מוזיאון דאלי נחשב היום למקדשה של האומנות המודרנית וזוכה לעלייה לרגל של רבבות תיירים מידי שנה, הנוהרים אליו מכל העולם.


מוזיאון דאלי ברצלונה


מוזיאון דאלי ברצלונה – סלבדור דאלי

סלבדור דאלי הוא אחד האומנים המפורסמים והמשפיעים בעולם. הוא נולד בתחילת המאה הקודמת בעיר פיגראס שבקטלוניה – אביב היה נוטריון בן המעמד הבינוני שאפשר לבנו ללמוד בבית הספר העירוני לציור.

בגיל שלוש עשרה הוא הציג את התערוכה הראשונה בחייו ובגיל שמונה עשרה עקר למדריד, שם החל ללמוד באקדמיה לאמנות. בגיל עשרים וחמש הוא התחתן עם המוזה שלו, גאלה, מהגרת מרוסיה המבוגרת ממנו באחד עשרה שנים. בשנות ארבעים הם עברו לארצות הברית, שם התגוררו כשמונה שנים, כאשר את שארית חיו הוא העביר בקטלוניה. בתחילת שנות ה-60 הוא החל לעבוד על תיאטרון המוזיאון, שהוא למעשה מוזיאון דאלי בברצלונה המפורסם.


מוזיאון דאלי – אומנות מודרנית

במהלך חייו האומנותיים של סלבדור דאלי, הוא ייצר יצירות בקשת רחבה של סגנונות, החל מהסגנון הקלאסי-אקסמי, קוביזם, דאדאיזם, סוריאליזם ועד אוונגרד חדשני. הוא גם פיתח שיטה פראנואיאקטיב-קריטית המתבססת על נגיעות בתת מודע לשם השגת יצירתיות מרשימה יותר והיה מושפע מיצירותיהם של מירו ופיקאסו.

כל אותן היצירות מוצגות במקום אחד, מוזיאון דאלי בברצלונה. כך לדוגמא, תוכלו לראות שם יצירות בסגנון של בולטיזם, שזו התזת כתמי דיו על נייר שנוסתה על ידו לראשונה, יצירות בסגנון של אשליות אופטיות ויצירות בסגנון הפופ ארט.


מוזיאון דאלי בברצלונה – איך מגיעים

מוזיאון דאלי ממוקם בסמוך לעיר ברצלונה, על הדרך המסחרית שבין ספרד לצרפת וכדי להגיע אליו ניתן לבחור בין שתי אפשרויות: לשכור רכב ולנסוע אל המקום באופן עצמאי או להצטרף לטיול מאורגן שייקח אתכם לשם באוטובוס תיירים.

בכל יום יוצאים מכיכר קטלוניה הברצלונית סיורים מודרכים למוזיאון. מוזיאון דאלי נחנך לראשונה בשנת 1974 והוא כולל 22 חדרי סיור, כשארבעה חדרים מתוכם מוקדשים בעיקר לאשתו גאלה. מקום קבורתו של דאלי גם הוא נמצא באחד החדרים של מוזיאון דאלי בברצלונה.

 
© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010