כתבות נבחרות

מחשוב ענן
מחשוב ענן כתשתית - כללי

מחשוב ענן (cloud computing) הינו מושג שחודר יותר ויותר אל עולם המחשוב. אם חשבתם שהמושג הזה הוא מסובך מדי ולא רלוונטי לגביכם, תחשבו שנית, המגמה הזו יכולה לעזור לכם באופן אישי ויש סיכוי שעוד שנים לא רבות היא תהפוך לנורמה מקובלת על כולם. היתרונות של מחשוב ענן כתשתית הינם עצומים לחברות גדולות, אך יכולים גם להתאים לבעלי עסקנים קטנים ובינוניים.


מהו מחשוב ענן?

כדי להבין את המושג מחשוב ענן כדאי להבין איך עובד המחשוב שאנחנו מכירים עכשיו. נכון לרגע זה לכל עובד חדש בחברה, לכל עמדת עבודה בכל עסק, ולכל יחיד יש מחשב שכולל מסך, מקלדת וגם יחידת עיבוד (CPU), לוח אם, רכיבי זיכרון, דיסק קשיח אחד או יותר, מאוורר לשמירה על הטמפרטורה של המעבדים, לוח אם ולוחות וכבלים נוספים המחברים את כל המערכות שמנינו ועוד אחרות שלא מנינו שיעבדו בשיתוף פעולה זה עם זה.

כשאנחנו רוכשים מחשב אנחנו מקבלים אותו בדרך כלל עם תוכנת ההפעלה של חלונות שעליה אנחנו משלמים ובנוסף נדרש מאיתנו לרכוש הרבה מאוד תוכנות נוספות כדי לנצל וליהנות מהמחשב. תוכנות כמו אופיס, תוכנות גרפיות, תוכנות לצ'טים, למשחקים ועוד. כולנו מכירים את הרגע שבו אנחנו עוברים למחשב חדש או מקבלים את המחשב שלנו חזרה מתיקון מקיף ואנחנו נאלצים להתקין מחדש את כל התוכנות שבהם אנחנו משתמשים, להוריד מחדש את הסקייפ, להוריד מחדש תואמי פלש, ועוד תוכנות נוספות.

מחשוב ענן מבקש לעשות מהפכה בתהליך הזה. במחשוב ענן תוכלו לצייד כל תחנת עבודה במסך ומקלדת וחיבור לאינטרנט. שרתים מרוחקים ייקחו על עצמם את הפעולות שכרגע עושה המחשב שלכם בתוכו. השרתים יהיו מעבר לספקי תוכן, גם ספקי עיבוד.


היתרונות של תשתית מחשוב ענן

כל ארגון בינוני עד גדול מחזיק איש מערכות שעובר בין המחשבים השונים ומתקן אותם על בסיס קבוע. בכל מחשב ישנם רכיבים רבים שיכולים להתקלקל או זקוקים להגדרות נוספות או אחרות. חיבור התשתית המחשוב של הארגון למחשוב ענן חוסך עלויות רבות גם של קניית רכיבים שמתקלקלים, וגם בזמן שמתבזבז על תיקונים והשבתה של עמדת מחשוב.

המידע השמור על הדיסק הקשיח בעמדת המחשוב חשוף לפגיעה מוירוסים ומתקלות נוספות כמו הפסקות חשמל, מחשוב ענן שומר מראש את כל המידע בשרתים מאובטחים ומגובים בהם המידע נשמר בבטיחות גבוהה יותר.

בנוסף, כשהחברה רוכשת תוכנות מסוימות כרגע צריך לעבור מחשב אחר מחשב ולהתקן אותם, מחשוב ענן חוסך את כל זה. כל תוכנה תותקן רק פעם אחת ותהיה זמינה לכל מי שצריך להשתמש בה.

יתרון נוסף שנכנס לתאוצה בשנים האחרונות הוא היכולת לחבר מחשבים מרוחקים לאותה סביבת עבודה, כך יוכלו אנשים לעבוד מביתם ולהיות בעצם מחוברים כאילו הם נמצאים במשרד, אפשר יהיה מכל מקום בעולם להיכנס לכל המידע שיש לכל אחד על שולחן העבודה שלו והניידות האפשרית גבוהה יותר.


העתיד כבר כאן

טכנולוגיית מחשוב ענן דורשת חיבור זמין לאינטרנט מה שכבר קיים בהרבה מקומות בעולם. הפריחה של שוק הטאבלטים כמו האייפד מעלה את יתרונות מחשוב הענן לאפשרויות חדשות, מאחר וכוח העיבוד של האייפד מוגבל, אפשר יהי להתחבר ממנו לתשתית חיבור ענן ולעבוד איתה כאילו עובדים על מחשב רגיל עם גישה לכל תוכנות עריכת המסמכים, עריכות הגרפיקה ואפילו אמצעי תכנות.

מחשוב ענן מתרחב יותר ויותר מאחר והיתרונות שהוא מציע בחסכון בקניית רכיבי מחשב כמו דיסקים קשיחים, מעבדים, רכיבי זיכרון ומאווררים הוא עצום, כמו גם החיסכון של זמני ההתקנה, והגיבוי. העובדים מקבלים ניידות רבה יותר וגישה נוחה לכל מה שהם צריכים לעבודתם מכל מקום שבו יש חיבור מאובטח לאינטרנט.

 
© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010