כתבות נבחרות

מצדה
מצדה - מי שלא ראה ממנה את הזריחה, הפסיד

על פסגתו של צוק מבודד, בשוליים המזרחיים של מדבר יהודה, מתנשא מבצר מצדה. המצוק המפואר ידע ימים של תהילה ושל גבורה, ניצחון ושכול כבר בימים קדומים יותר, ועם סיפור המעללים הגדול של מרד מצדה בימי יוסף בן מתיתיהו. חוקרים רבים תרו את מצדה כבר במאות הקודמות, והצליחו עם הזמן לחשוף את היופי ההדר והארכיטקטורה המרשימה, שנבנתה עוד בימי הורדוס, שקבע את מצדה כנקודה אסטרטגית במלחמות מול אויביו. כיום משמשת מצדה אתר טיולים, אותו פוקדים עשרות אלפים מדי שנה, מוצגים בו חזיונות אור קוליים, וגם האופרה מציגה שם יצירות מופת.

הנצחה גם לדורות הבאים

מצדה הונצחה בשנת 2001 כאחת מאתרי מורשת תרבות עולמית על ידי ארגון אונסקו, המנציח אתרים משמעותיים ובעלי ערך הסטורי ברחבי העולם. ההנצחה מביאה לידי ביטוי את הערך האוניברסלי של מצדה, כראוי מספיק להיות מוגן על למען האנושות.
מצדה היתה מעוזם האחרון של לוחמי חירות יהודי נועזים מול צבא רומי שלם, וכן בעלת הסטוריה מפוארת מתקופת בית שני, ומסמלת למעשה את סופה העקוב מדם של ממלכת יהודה.

גיבורים מן העבר

מצדה נבנתה כשילוב של מבצר וארמון על ידי הורדוס שהיה מלך יהודה. למרגלות מצדה ניתן לראות עדיין את סוללות התקיפה, הביצורים והמחנות, וזוהי מערכת מצור רומית השלמה ביותר ששרדה עד היום הזה. עם השנים הפכה מצדה להיות מזוהה כסימן של מאבק למען צדק וחירות, בעקבות הסיפור של המורדים היהודים שהתבצרו במצדה כמוצא אחרון, ולאחר מאבק עקוב מדם, בחרו בהתאבדות המונית במקום להכנע לרומאים ולהיות עבדים.

אסור להפסיד

אתר מצדה נמצא על הר מצדה, בסמוך לחוף ים המלח, בשוליים המזרחיים של מדבר יהודה. מצדה קרובה לשתי דרכים עתיקות מאד, האחת הובילה אל מואב הדרומית אשר שכנה בעבר הירדן, ואילו השנייה חיברה בין אדום ומואב לען גדי ולירושלים.

מצדה היא אתר שאסור להחמיץ ביקור בו, והרשות להגנת הטבע הפכה את האתר לא רק לקסום אלא גם לנוח להגעה, בין אם במסלול רגלי מקסים, או באמצעות רכבל. במקום מוקרנים מופעים אור קוליים מרגשים, וכן יש אתר לפיקניקים, ולביקור בשרידי המבצר המרשים.
© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010