כתבות נבחרות

ריינג'ר

טיול של פחדנים

לא מזמן הלכנו לעשות טיול טרקטורונים באחד היישובים בהרי ירושלים. הבעיה היחידה הייתה שלא ידענו שצריך להזמין מראש, וכך גילינו שלמעשה במקום אין כלל טרקטורונים אלא רק ריינג'רים.

התאכזבתי מאוד מכיוון שדמיינתי בראשי טיול מוטרף ורב פעלולים על טרקטורון, ואילו טיול בריינג'ר נשמע לי "חלבי" מדי. אבל מאחר שכבר היינו שם החלטנו להתפשר ולעשות טיול על ריינג'ר.

איך היה? ובכן, בפועל התגליתי כפחדנית איומה עד כדי כך שבקטעים תלולים ומפחידים אפילו ירדתי מהריינג'ר, ובעלי לא הפסיק לצחוק עליי על כך שהתאכזבתי לגלות שאין טרקטורונים שהם הרבה פחות מפחידים.

ריינג'ר לשימושים שונים

לריינג'ר יכולים להיות מספר שימושים: הוא משמש ככלי עבודה, בעיקר ברפתות, לולים וכדומה. כמו כן, ריינג'ר משמש כרכב שטח לטיולים, ועל כן ישנן חברות להשכרת רכבי שטח לטיולים שמשכירות ריינג'רים לצד טרקטורונים וג'יפים, או ריינג'רים בלבד.

לעיתים ריינג'ר משמש לצרכי ביטחון, למשל ישנם רבש"צי יישובים שמשתמשים בו לצורך עריכת סיורי שמירה, בפרט אם הסיור כולל מעבר בשטח שהעבירות בו מסובכת. ישנם כמובן אנשים הקונים ריינג'ר בשביל לטייל איתו בשטח או ככלי תחבורה בתוך ישובים קטנים, בדומה לאופנוע ולטרקטורון.

יתרונו של הריינג'ר הוא שהוא יכול לשמש גם ככלי עבודה וגם כרכב שטח, ולכן השימוש בו נפוץ מאוד בקיבוצים ובמושבים חקלאיים. מה גם שכאשר מדובר בצעירים, רוב ההורים יעדיפו לראותם נוסעים על ריינג'ר ולא על טרקטורון.

מה בין טרקטורון לריינג'ר ?

רבים שואלים מהם ההבדלים בין טרקטורון לריינג'ר. למרות שחלק מהשימושים משותפים לטרקטורון ולריינג'ר ושניהם מצריכים רישיון נהיגה לרכב פרטי, רישוי הרכב שלהם שונה: הריינג'ר מצריך רישיון טרקטור ואילו לטרקטורון נדרש רישיון טרקטורון.

נוסף על כך, המבנה שלהם שונה: בעוד שהטרקטורון בנוי בדומה לאופנוע עם כידון כשהשליטה בנסיעה היא באמצעות הידיים, הריינג'ר מזכיר במבנהו את המכונית – גז וברקס ברגליים והגה בידיים. הריינג'ר הוא למעשה מין הכלאה של ג'יפ וטרקטורון.

למרות ששניהם מתאימים לנסיעה פחות או יותר באותם מקומות, הנסיעה בטרקטורון היא ללא ספק חווייתית וכיפית יותר ומתאימה לבעלי אדרנלין גבוה.

ריינג'ר ומתחריו

הריינג'ר מוגדר כטרקטורון משא, והוא משווק בארץ על ידי חברת פולאריס האמריקאית. המתחרה העיקרי של הריינג'ר בארץ הוא התומקאר, רכב ישראלי המיוצר בגבעת השלושה.

בתשובה לשאלה איזה רכב מביניהם עדיף הדעות חלוקות. יתרונותיו של הריינג'ר הם בעיקר בכך שהוא יכול להכיל יותר נוסעים (שלושה), שהוא חסכוני יותר בדלק והעבירות שלו גבוהה יותר.


 
© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010