כתבות נבחרות

רצח רבין
רצח רבין – פעולה של יחיד או פעולה מתואמת?

רצח רבין, שזיעזע את המדינה בשנת 1995, הסתיים בהרשעתו של יגאל עמיר ברצח ובהרשעתו של אחיו חגי עמיר בסיוע לרצח. אך יש הטוענים עד היום, כי הרצח לא בוצע על ידי יגאל עמיר כלל, או שהוא לא פעל לבדו כפי שסברו השופטים במשפטו. תיאוריות קשר רבות נכתבו אודות רצח רבין וחלקן עדיין מהדהדות בחלל האוויר עד היום. רצח רבין היווה את נקודת המפנה הפוליטית שהחזירה לאחר כמה חודשים את הימין לשלטון בראשותו של בנימין נתניהו, והלכה למעשה עצרה את תהליך השלום כפי שרבין ופרס תכננו אותו בשנים האחרונות שקדמו לרצח הנתעב.

תיאוריות קונספירציה מן הימין אודות רצח רבין

תאוריות הקונספירציה הנפוצה ביותר בקרב הימין הישראלי הן כי השב"כ הוא שאשם ברצח רבין, על ידי כך שידע ולא מנע את הרצח, וכי ועדת שמגר שחקרה את האירוע הסתירה או "עיגלה פינות" של ממצאים מסויימים. בשמאל רואים בתיאוריות קונספירציה אלה של רצח רבין הסתתרות כדי לא להתמודד עם האשמה הנוראה והכבדה הזו של רצח ראש ממשלה בישראל. תיאוריות קונספירציה אלו מן הימים טוענות שרבין מת מכדורי הנשק של יגאל עמיר ויש הטוענות כי רבין נורה גם בזמן הנסיעה לבית החולים מנשק אחר לגמרי

ביקורת על התיאוריה מן הימין

הביקורת אודות תיאוריות הקונספירציה מן הימין טוענת, כי תיאוריות אלו צצו כדי לנקות את הימין הפוליטי ברצח רבין, וכדי להתמודד עם האשמה בדרך של הדחקה ושיכתוב ההיסטוריה לצרכים פוליטיים בלבד.

תיאוריות קונספירציה מן השמאל אודות רצח רבין

גם לשמאל בישראל יש תיאוריות משלו לרצח רבין. גרסת השמאל של תיאוריית הקשר לרצח רבין טוענת כי גורמי ימין בשב"כ הם שהפעילו את יגאל עמיר שלו פעל לבדו או עם אחיו בלבד, וכי הסוכן אבישי רביב היה האדם שדאג לקשור בין המרכיבים השונים. התיאוריה מבוססת על השאלה מדוע יכול היה יגאל עמיר לחדור כל כך קרוב לאיזור הסטרילי ביום ההפגנה בכיכר מלכי ישראל ולבצע את הרצח בקלות רבה כל כך.

 
© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010