כתבות נבחרות

הפנתאון

מאת: ערן שביט

הפנתאון באיטליה

יש מספר מבנים בעולם שאנו יכולים לומר כי הם חלק מהנוף האנושי כיום, גם מאות ואלפי שנים לאחר שהם נבנו. אחד המבנים הללו הוא הפנתאון באיטליה. מדובר במבנה מהתקופה הרומאית, שנמצא ברומא, ובמשך שנים משמש כמוקד עלייה לרגל לתיירים רבים. המבנה נשאר שלם עד היום, כאלפיים שנים לאחר בנייתו, ונחשב למבנה העתיק ביותר בעולם שיש לו עדיין את הגג המקורי שלו. איטליה היא בכלל ארץ ששווה מאוד לטייל בה, גם בגלל הנופים, גם בגלל התרבות וגם בגלל האוכל. הפנתאון הוא רק חלק מחוויה איטלקית שלמה שיש לחוות כאשר מגיעים לארץ המגף.


ללמוד את ההיסטוריה בעזרת הפנתאון

המבנה הזה החל את דרכו כמקדש שנבנה במיוחד לאלי הכוכבים, כאמור לפני מעט יותר מאלפיים שנה, ולאחר שנשרף ונבנה מחדש במאה הראשונה לספירה, הוא המשיך להיות מקדש לאים הללו, עד לשנת 608 לספירה, אז הפנתאון באיטליה הוענק המבנה לאפיפיור, ומאז הפנתאון המשיך להיות מבנה של הכנסייה, כאשר לאורך השנים נוספו בו מעט שינויים, כמו תוספות ברונזה כאלה ואחרות, אך עדיין המבנה המקורי נשמר עד היום, והמראה המקורי שלו מעורר שראה לאדריכלים ואמנים רבים במשך שנים, עד היום.


הפנתאון - אידיאל ארכיטקטוני

המשמעות של המבנה עצמו מבחינה אדריכלית הוא גדול מאוד, משום שלאור העובדה שהמבנה נשמר בשלמותו לאורך כל השנים הללו, אנו יכולים לראות את איכות הבנייה עצמה, את המקור עצמו ללא כל תיאור שנדרש בכדי לראות מה יש שם ועוד. מדובר בפאר יצירה אדריכלית, כאשר הכיפה הגדולה שנמצאת שם היא גולת הכותרת, בקוטר של 43 מטרים. מדובר במעין יציקה של אדמת פוצולנה, החומר המקביל לבטון אצלנו, מה שמראה את רמת ואיכות העבודה והטכנולוגיה של אותם ימים. במשך כ-1500 שנים היא גם הייתה הכיפה הגדולה ביותר, אך כמובן שהטכנולוגיה אז כבר הייתה אחרת, מתקדמת יותר. שמו של הפנתאון הולך לפניו לאורך כל אותם שנים, וכחלק ומן התרבות הרומאית, נרקמו סיפורים רבים ואגדות אין ספור על המבנה ועל התרבות.


פיסת היסטוריה ראויה

את הפנתאון באיטליה אי אפשר לפספס כאשר מגיעים לאיטליה בשביל לטייל ולראות מקומות. התרבות האיטלקית היא אחת המומלצות ביותר, ולו רק משום ההיסטוריה הענפה שלה, החל מן התקופה הרומאית ואילך. התרבות האנושית בכלל קשורה מאוד לתרבות הזו, משום שהאימפריה הרומית חלשה אזור גדול מאוד, וההשפעה שלה ניכרת עד היום.


הפנתאון בישראל

בישראל אין לנו מבנה המזכיר את הפנתאון, אבל לפחות יש לנו פורום אסטרולוגיה יוצא דופן בשם "הפנתאון". פורום זה הוא במה נהדרת לדיונים אסטרולוגים בכל תחום. הפורום מנוהל ע"י אסטרולוג ותיק בשם מיכאל אופק, המנהל את הדיונים ביד רמה. זוהי לפחות נקודת המבט הישראלית.


 
© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010