כתבות נבחרות

כסאות מזכירה

שמתי לב לתופעה מעניינת במשרדים. ניתן לתאר את התופעה בשם פולאריות או קוטביות. נדמה לי שברוב המשרדים מתקיימת התופעה בתמימות, באופן לא מודע אולם מרגע ששמים לב אליה, קשה להתעלם ממנה. הקוטביות עליה אני מדבר מקבלת ביטוי פשוט – ההבדל בין כסא המנכ"ל או כסאות הבכירים לבין כסאות מזכירה.

בתוך ההבדל הבסיסי הזה מסתתרים כמובן הבדלים תהומיים בתנאי העבודה, ברמות השכר, בהטבות ועוד. בעולם הריהוט המשרדי, הפך כסא המנכ"ל למוסד ממש. חנויות רבות מתהדרות בכסאות משוכללים, מרופדים ונוחים שיאפשרו לקבל החלטות מכריעות בנוחות. לעומת זאת כסאות מזכירה או כסאות של עובדים זוטרים אינם זוכים לתשומת לב בכלל ופעמים רבות הם עלובים, לא נוחים בעליל ושוברים את הגב. האם לא ראוי שנשאל את עצמנו איך ולמה נוצר הפער הזה?


כסא מזכירה מפנק

ישנה תופעה נוספת מעניינת, ככל שהקוטביות בין כסאות מזכירה לכסאות מנהלים במשרד מסוים גדולה יותר, כך האווירה במשרד טובה פחות, העובדים מחייכים פחות ויש תחושה כללית קשה. לעומת זאת, במשרדים בהם הושקעה חשיבה גם בכסאות מזכירה ובפינות ישיבה של זוטרים, האווירה קלילה ונינוחה יותר באופן כללי. מדהים לא?

ובאמת כשחושבים על זה, מהי הסיבה לפער ? האם ישבנו של המנכ"ל חשוב יותר מזה של המזכירה ? במובנים מסוימים ברור שכן – המזכירה נחשבת כעובדת ברת החלפה ומעוטת אחריות בעוד המנכ"ל, על פיו יישק דבר. יחד עם זאת, במשרדים רבים הופכות מזכירות, במיוחד הותיקות שבהן לכוח חשוב ומרכזי שבלעדיו המשרד לא יכול להתנהל. האם לא ראוי שהדבר יתבטא בצורה של כסאות מזכירה מפוארים. יתרה מזאת, ההבדלים בין המנכ"ל והמזכירה הרי באים לידי ביטוי בהמון מקומות אחרים. הבולט בהם הוא תלוש המשכורת אבל הוא לא היחיד – העניין והסיפוק בעבודה, הגמישות בסדר היום, הגיוון בעשייה...

כל אלה ועוד משפיעים על רווחתו של אדם ורמת הסיפוק שלו. האם לא ראוי במקומות בהם אפשר, דווקא לבוא לקראת המזכירה ולשפר את מעמדה ? לצמצם מעט את הפער המובנה? כסאות מזכירה איכותיים יכולים לשרת נאמנה את המטרה הזו. המזכירה הממוצעת יושבת 9 שעות מאחורי שולחנה, על כסא לא נח בלשון המעטה – עונה לטלפונים, מסדרת ניירות, יושבת על המחשב וקובעת פגישות.

זאת ועוד, המזכירה היא הפנים של המשרד כך שהיא גם צריכה להיות חייכנית ונחמדה בנוסף לכל. איך אפשר לעשות את כל זה כשיושבים על כסאות מזכירה לא נוחים? אני אומר, שדרוג כסאות מזכירה הוא בגדר שרותי רווחה הכרחיים למי שחשובה לו האווירה במשרד ובקרב העובדים.
 
© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010