כתבות נבחרות

אגזוזים
התפקיד החשוב של האגזוז
האגזוז הוא חלק ברכב שנראה כמו צינור ותו לא ורובנו חושבים שתפקידו היחיד הוא פליטת הגזים מהמנוע, אך למעשה מדובר ברכיב מורכב הרבה יותר שיש לו חשיבות עצומה לרכבנו. מדובר במערכת צינורות משוכללת שמאפשרת להיפטר מהרעש החזק שמייצר המנוע בזמן שהוא יוצר פיצוצים קטנים של דלק ואוויר. בנוסף לכך, אגזוזים מאפשרים גם לשרוף שאריות גז מזהמות ולהפוך אותן לגזים שאינם מזיקים כדוגמת אדי מים. ללא האגזוז, המנוע ייצר רעש נוראי, יפלוט גזים מזהמים ויפעל בצורה הרבה פחות יעילה ומכאן ניתן להסיק שהוא הכרחי ביותר לפעולת הרכב.

מה קורה כשהאגזוז לא מתפקד כראוי?
ברגע שאגזוז לא מתפקד כראוי, הסימן הראשון שניתן לשים לב אליו הוא רעש בלתי רגיל. רעש זה נובע מכך שהאגזוז אמור להסיט את האוויר לכיוונים שמשנים את גלי הקול, אך כשמערכת זו אינה עובדת יהיה רעש חזק ולעתים בלתי נסבל. עוד סימן לחוסר תפקוד של אגזוזים הוא פליטה של עשן סמיך ואפור, סימן לכך שאין שריפה משנית של החומרים הפחמימניים המזהמים. אלו נראות בעיות מינוריות, אך אם הן נמשכות הדבר עלול להוביל לפגיעה במנוע עקב שיבוש בזרימת האוויר מחוצה לו, מצב שעשוי "לתקוע" את פעילות המנוע ולהעמיס עליו מאוד. במקרה כזה יהיה לרכב קושי לסחוב ואפילו להתניע.

זיהוי הבעיה וטיפול ממוקד בה
בעיות באגזוזים יכולות לנבוע מכל מיני חלקים בהם: הממיר הקטליטי, העמעם או מערכת הצינורות. כל פגיעה תתבטא בסימנים שונים, אשר רק מכונאי רכב מוסמך יוכל להבדיל ביניהם. חשוב לטפל בתקלות באגזוזים בצורה מקצועית ומדויקת, גם על מנת לשמור על הרכב וגם על מנת לחסוך כסף – כך שאם הבעיה היא ספציפית בממיר הקטליטי, רק הממיר יוחלף ולא האגזוז כולו.
© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010