כתבות נבחרות

פסיכולוגית קלינית
עבודתה של פסיכולוגית קלינית

פסיכולוגיה קלינית היא ענף בפסיכולוגיה אשר עוסק בבעיות נפשיות באספקטים שונים כגון סיוע, מניעה, קידום התפתחות אישית ומחקר של תפקודים פסיכולוגיים. תחום הפסיכולוגיה החל את התפתחותו כבר בשנת 1896 אז התחום עסק יותר בהערכה ופחות בטיפול. משנות הארבעים החל הטיפול הפסיכולוגי להתמקד יותר בטיפול ומאז התחום התפתח רבות.

כיום, תפקידה של פסיכולוגית קלינית היא לבצע הערכה פסיכולוגית וטיפול פסיכולוגי קליני. כמו כן, פסיכולוגית קלינית במרבית המקרים תהיה מעורבת גם במחקר, עדות, ייעוץ משפטי, אבחון פסיכודידקטי, הוראה ופיתוח פרויקטים.

במה שונה פסיכולוגית קלינית מפסיכולוגית רגילה ?


ההבדל העיקרי בין פסיכולוגית קלינית ופסיכולוגית רגילה הוא שהפסיכולוגית הקלינית בישראל היא מי שסיימה לפחות תואר מוסמך בלימודי פסיכולוגיה קלינית וביצעה התמחות של 2 – 4 שנים במוסד המוכר על ידי משרד הבריאות ועברה בהצלחה את בחינת המומחיות. מדובר למעשה במומחים בפסיכותרפיה ובדרך כלל המומחיות היא באחד מהתחומים הבאים : טיפול הומניסטי, טיפול משפחתי או מערכתי, טיפול פסיכודינמי או טיפול התנהגותי וקוגניטיבי.

לא מדובר בפסיכיאטריה כמו שרבים נוטים להתבלבל שכן פסיכיאטרים הם רופאים מוסמכים להם האפשרות לחתום על מרשמים לתרופות ואילו בידי פסיכולוגים קליניים לא. עם זאת, פעמים רבות הם משלבים כוחות בטיפולים שונים כך שאין הם סותרים אחד את השני רבות בדרכי הטיפול.

אילו טיפולים מספקת פסיכולוגית קלינית ?

פסיכולוגית קלינית עוסקת בהוראה ובייעוץ (בעיקר לעסקים ובתי ספר), היא עורכת מחקרים פסיכולוגיים, מפתחת תכניות מניעה וטיפול, מנהלת תוכניות, מנהלת ומפרשת הערכות ואבחונים פסיכולוגיים וכמובן גם מספקת טיפולים פסיכולוגיים.

היא עובדת עם יחידים, זוגות, קבוצות ממגוון רחב של אוכלוסיות, ארגונים לנפגעי נפש, בתי חולים, עסקים וארגונים ועוד. ההתמחויות השונות מאפשרות לפסיכולוגים הקליניים לעסוק בייעוץ משפחתי וזוגי, בטיפול בילדים ומבוגרים, בהפרעות חרדה, טראומה, התמכרות, הפרעות שינה, דיכאון קליני, פוביות, קשיים בתפקוד המיני ועוד.

כיצד יש לבחור פסיכולוגית קלינית ?


בחירת פסיכולוגית קלינית צריכה להתבצע לאחר בירור התחום. ראשית עליכם לברר לאיזה סוג של התמחות אתם זקוקים. אם למשל יש לכם ילד אשר סובל מהפרעות שינה חמורות ואתם רוצים מומחה בתחום הרי שפסיכולוגית קלינית אשר עברה התמחות בהפרעות שינה תהיה לכם המתאימה ביותר.

רצוי לבחון מוניטין של פסיכולוגיים שונים בתחום שכן הוא אומר רבות עליהם. פסיכולוג קליני בעל שם הוא פסיכולוג לו מטופלים מרוצים רבים והמלצות רבות. רצוי גם לבחור פסיכולוג קליני קרוב לבית במידה ויהיה מדובר בטיפול מתמשך אשר יצריך ביקורים שבועיים.

>> האם אתם מחפשים פסיכולוג בראשון לציון? במידה וכן מומלץ לקרוא עוד בנושא. ניתן כיום למצוא פסיכולוגים מוכשרים בכל רחבי הארץ.

>> קראו עוד אודות ציוני בגרות והקשר בין מבחני הבגרות לחרדות בקרב בני נוער.

 
© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010