כתבות נבחרות

בית משפט למשפחה

בית משפט למשפחה הוא לא בית משפט רגיל. יש משהו מאוד יבש בעבודה של בתי משפט ברוב המקרים. הדבר עליו הם מתבססים הוא ספר חוקים שלא משתנה לעיתים עשרות שנים. עורכי דין משני הצדדים מפרשים את החוק כל אחד איך שנוח לו ובית המשפט צריך להכריע בין הפרשנויות ולכתוב פסקי דין שהופכים למיני חוקים בעצמם.

כשמדובר בכסף, מקרקעין, תביעות נזיקין, צווי ירושה וכו' המלאכה הזו מורכבת פחות. היא בוודאי לא פשוטה כיוון שכל החלטה של בית משפט משפיעה על גורלות של אנשים, אולם בכל זאת היא לא מורכבת כמו העבודה של בית משפט למשפחה. מה שהופך את העבודה של בית משפט למשפחה למורכבת יותר הוא בד"כ הילדים. מרבית המקרים שמגיעים בסופו של דבר אל בית משפט למשפחה הם מן הסתם מקרים של משפחות שמתפרקות.

בעולם המודרני שלנו, אנשים לא מהססים להתגרש והסטטיסטיקה מדברת בעד עצמה. אנשים מצויים במרדף תמידי אחרי משהו אחר, משהו שאין להם בזוגיות הנוכחית ואולי במקרה הטוב יהיה להם בבאה. במרבית המקרים מדובר על חוסר פנימי במשהו שלאו דווקא ישתפר בסיבוב הבא אבל נעזוב כרגע את הפסיכולוגיה בצד. מגיעים שני בני זוג לבית משפט למשפחה ועומדים משני צידי המתרס. המעבר בין המשפחתיות והאהבה לקרב ולפעמים לשנאה הוא קיצוני. גם בעסקים קיימת התופעה הזו- כל עוד האינטרסים של השותפים זהים הם מחזקים אחד את השני אולם כשהם נהפכים לשונים המלחמה לפעמים עקובה מדם. בבית משפט למשפחה האינטרסים הם גם כלכליים אבל לא רק.

פעמים רבות האינטרסים הם נקמניים. בטח כשמדובר במערכות יחסים שלא נגמרות טוב זה המצב. הבעיה היא שפעמים רבות הילדים, אם יש ילדים, הופכים בתוך כך לחלק מהמלחמה או לכלי נשק מתוחכמים. הניצחון בעניינים כמו משמורת ומזונות או החזקת ילדים, הופך לניצחון מתוק על הצד שכנגד. האהבה והשנאה ירדו לעולם יחד. שני הרגשות חזקים באותה מידה ומחברים אותנו ליצרים הבסיסיים ביותר שלנו.

לפיכך לעתים ככל שהאהבה הייתה בוערת יותר כך תבער גם השנאה והמלחמה תהיה מגעילה. בית משפט למשפחה צריך להתערב בתוך הקלחת הזו ולחרוץ את דינם של בני הזוג אולם יותר מכך את דינם של הילדים. אם ההורים משכילים להשאיר את הילדים מחוץ לקרב שביניהם הפרידה שלהם לאו דווקא צריכה להיות טראומטית עבור הילדים. ילדים להורים גרושים העידו פעמים רבות על כך שהם מעדיפים לקבל כל אחד מן ההורים בנפרד מאשר לחיות בתוך המריבות וחוסר השקט של שניהם. בי משפט למשפחה חייב לעזור להורים להשאיר את הילדים מחוץ לעסק.
 
© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010