כתבות נבחרות

פורטל תל אביב

פורטל תל אביב
| מאת: ערן לוי

לפני הכל, מזה בכלל פורטל? בדקנו ומצאנו (בויקיפדיה כמובן) את ההגדרה הבאה:

פורטל הוא אתר אינטרנט אשר מספק נקודת התחלה או שער למקורות אחרים ברשת האינטרנט או האינטראנט. פורטלים בדרך כלל מספקים אפשרויות של התאמה אישית למשתמשיהם. פרויקט המדריך הפתוח (Open Directory Project) מגדיר אתרים הרשומים כפורטלים ככוללים את התכונות הבאות: מנוע חיפוש, מדריך אתרים, חשבונות דואר, חדשות, ספורט ומזג אויר.

אז מי בעצם צריך פורטל כזה? ולמה צריך "פורטל תל אביב" ברשת?

כל קהילה כלשהי, שהיא באמת קהילה עם מכנים משותפים רבים ראויה לפורטל אינטרנט שבאמת יספק את המידע ויחבר בין האנשים בקהילה. פורטל כזה מרכז מידע שאולי אפשר למצוא במקומות אחרים באינטרנט אבל מפוזר מאוד וקשה לאיתור תפקיד הפורטל בעיני הוא באמת כמו ההגדרה להוות שער למקורות אחרים, שער כניסה לאינטרנט לאותה קהילה.

למשל, לסטודנטים של אוניברסיטת בן גוריון יש פורטל מצוין, עם פורום סטודנטים, שמאחד אותם ומרכז את כל המידע שחשוב לכל סטודנט שלומד שם. האם אי אפשר למצוא מסעדות, ידע אקדמאי, לוח דירות או שותפים בבאר שבע במקומות אחרים? בהחלט אפשר אבל ייקח המון לאתר שותף סטודנט בעיר או לאתר מסעדה באתר מסעדות עמוס לעייפה. וכך, בא הפורטל ומרכז את המידע הרלוונטי.

כיוצא האוניברסיטה, הגעתי לת"א וחיפשתי פורטל תל-אביבי שיספק לי את אותם צרכים ולא מצאתי. ניסיתי שוב ושוב להריץ חיפוש בגוגל של פורטל תל אביב בכל מיני תצורות שונות והדבר היחידי שמצאתי היה בילויים, אתרי הכרויות ועוד בילויים...

בילויים זה נחמד אבל, בעיר הזאת ובמיוחד לסטודנטים יש עוד המון נושאים. חלקם אגב מטופלים (למשל קנסות כן יש כמה דפים שמוקדים לעניין זה באתר של עיריית ת"א) אבל לא מצאתי אף אתר שמאחד ומרכז את כל מה שחשוב לסטודנטים וצעירים בת"א.

ישנם אתרים מכל מיני סוגים שבהחלט נותנים מקום של כבוד לת"א. אבל המידע מפוזר על פנים עשרות אתרים-אתרים של לוחות, אתר של העירייה, אתרים של בילויים, אתרים של מסעדות, אתרים של המוסדות האקדמיים בסביבה, אתרים של חברות כוח אדם, רשתות חבריות ועוד. המצב הוא כזה שסטודנט שחי בעיר ת"א נכנס תקופה קצרה לעשרות אתרים שונים לחפש מידע שכולו אמור להיות מרוכז בתוך פורטל תל אביב.

בסופו של דבר הגעתי למסקנה-אין פורטל לעיר ת"א. נשמע כמעט לא הגיוני לעיר כל כך גדולה ושוקקת חיים אבל זה המצב.

דבר נוסף ששמתי אליו לב-כל האתרים שמתעסקים בת"א מאוד ממוסחרים ומונעים ע"י בעלי אינטרסים כמו בעלי האתר, בעלי עסקים ומפרסמים. רוב המידע, לא ממש אובייקטיבי.

וכך, גמלה בליבי ההחלטה להקים פורטל לת"א. פורטל שמעבר להיותו מרכז המידע של הסטודנטים בעיר גם יהיה מקום אובייקטיבי, שהמידע בו מגיע מהאנשים ומהשטח ושאינו נתון למניפולציות של כל מיני בעלי עניין. אלא שהאינטרס היחיד בו יהיה האינטרס של קהילת הסטודנטים בת"א.

מהר מאוד הסתבר לי הקמת פורטל לת"א באינטרנט היא משימה יחסית קלה. רוב התוכנות קיימות וחלקן אפילו עם קוד פתוח ועיצוב אינו משימה קשה. מהר מאוד האתר היה באוויר.

לעומת זאת פורטל טוב ובמיוחד פורטל תל אביב, חייב להכיל המון מידע, המון תוכן וזו כבר הייתה משימה אחרת לגמרי, במשך שבועות ארוכים עמלתי, יחד עם חברים ומשפחה על איסוף מידע מעניין ורלוונטי לת"א.

ועכשיו נותר "רק" להביא גולשים רבים לאתר...אבל זו כבר משימה בפני עצמה.

 
© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010