כתבות נבחרות

מהי אי התאמה אשיותית?
אי התאמה אישיותית היא מושג, אשר לרוב מתייחס לחוסר כשירות לנהיגה שנובע ממניעים התנהגותיים, נפשיים או פסיכיאטריים. אי התאמה זו מוגדרת על פי חוק ונקבעת על ידי ועדה רפואית שהיא הסמכות העליונה להמלצה לבית המשפט מי ראוי להיות מוגדר לא ראוי לנהיגה מסיבות אישיותיות. כמובן, שאי התאמה נקבעת על פי מכלול שיקולים, שכן הגדרתה מעט חמקמקה, ובשל העובדה שהיא נוגעת לענייני נפש קלה להטיות דעה למיניהן.

מה הם התנאים להגדרת אדם כ"לא מותאם" מבחינה אישיותית?

אי התאמה אישיותית נקבעת על פי קריטריונים פתופסיכולוגיים ופתופסיכיאטרים (כלומר, מחלות או ליקויים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים) שונים. אי התאמה לא תוגדר על פי קריטריונים פיזיולוגיים (מחלות כלשהן שאמנם יכולות להאיב על כשירות הנהיגה של האדם אך אינן עונות לפרמטר אישיותי כלשהו) או קוגנטיביים (על אף שגם אלו שייכים לספקטרום הפסיכולוגי ברמה כזו או אחרת).

ובאופן ספציפי

ניתן מספר דוגמאות לאנשים ש"יפלו" תחת ההגדרה של אי התאמה אישיותית – נהגים שהורשעו בנהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים, נהגים או מבקשי רישיון נהיגה שהם בעלי היסטוריה של מחלות פסיכיאטריות (גם אם מטופלות), חיילים ששוחררו מהצבא מטעמים נפשיים ועוד.

אי התאמה אישיותית היא נושא שמומלץ להכיר

אי התאמה אישיותית היא תחום שרחוק ממרבית האוכלוסייה אך יכול לפגוש כל אחד ואחת מאיתנו בכל זמן בחיים. נוכחות אספקטים נפשיים הם לא בגדר הכרח לפסילת רישיון על בסיס אי התאמה אישיותית. נהיגה תחת השפעת אלכוהול או צריכת סמים גם אם אינה בזמן הנהיגה יכולות לכשעצמן להוות דריבטים להגדרת אדם כ"לא מותאם" לנהיגה מסיבות אישיותיות, ואלו כידוע לא בהכרח קשורים לפתולוגיות נפשיות או פסיכיאטריות ויכולים להימצא אצל הרוב המכריע של האוכלוסייה.

© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010