כתבות נבחרות

כניסת השבת
  מצווה מרכזית בתורה
השבת עבור העם היהודי הוא יום קדוש ויום מנוחה. שבת זהו המועד הראשון במועדים הקבועים מהתורה. היא מסמלת את בריאת העולם בידי אלוהים וקדושתה קבועה מאז שאלוהים ברא את העולם. "... וַיְכֻלּוּ הַשָּׁמַיִם וְהָאָרֶץ וְכָל צְבָאָם. וַיְכַל אֱלֹהִים בַּיּוֹם הַשְּׁבִיעִי מְלַאכְתּוֹ אֲשֶׁר עָשָׂה, וַיִּשְׁבֹּת בַּיּוֹם הַשְּׁבִיעִי מִכָּל מְלַאכְתּוֹ אֲשֶׁר עָשָׂה. וַיְבָרֶךְ אֱלֹהִים אֶת יוֹם הַשְּׁבִיעִי, וַיְקַדֵּשׁ אֹתוֹ, כִּי בוֹ שָׁבַת מִכָּל מְלַאכְתּוֹ, אֲשֶׁר בָּרָא אֱלֹהִים לַעֲשׂוֹת...", כך נכתב בתורה. לכן, שמירת השבת היא אחת המצוות המרכזיות ביהדות, ולמעשה מהווה המצווה הראשונה שניתנה לאדם ביום בריאותו. התורה רואה בחילול שבת חטא חמור כשאר העונש עליו הוא מיתת סקילה (העונש החמור מבין ארבעת מתות בית דין). תחילתה של השבת היא בסופו של יום שישי, קצת לפני שקיעת החמה. לזמן הזה קוראים כניסת השבת. יציאת השבת חלה ביום המחרת, עם צאת הכוכבים.

מה מסמלת השבת עבור היהודים
השבת הוא יום קדוש עבור היהודים מכל העולם. המצוות והמנהגים לשבת מקורם בציווי המקראי לקדש יום זה. השבת, על אף הרעיון המרכזי העומד בבסיסו – מנוחה, אינו מיועד אך ורק למנוחה ולהימנעות מעשיית מלאכה. שבת הוא יום עונג, לימודי תורה והתרוממות רוח. לכן, לפי האמונה היהודית, אי שמירת השבת, לא רק שנחשבת לחטא חמור, היא גם מחלישה את האומנה של האדם ומרחיקה אותו מהבורא.

מה עומד בבסיסו של השבת
בדיוק כפי שאלוהים עצמו נח ביום השביעי לבריאת העולם, כך גם בני האדם צריכים לנוח ולהימנע מעשיית מלאכה ביום השביעי לשבוע. מכאן, הרעיון הבסיסי של השבת אומץ על ידי היהודים וגם על ידי עמי העולם האחרים. רעיון זה השפיע על דוקטרינות סוציאליסטיות רבות במסגרתן כיום כמעט בכל מדינה, ללא קשר לדת ולמסורת, אנשים מקבלים יום מנוחה אחד בשבוע.

כיצד בודקים את זמני כניסת השבת
היום, בעידן האינטרנט והסמארטפונים, בדיקה של זמני כניסת שבת היא מאוד נגישה ופשוטה. ברשת קיימים אתרי אינטרנט רבים המאפשרים לכל גולש לבדוק את כניסת השבת בכל שבת של השנה. גם בחו"ל, ללא קשר למקום הגיאוגרפי, כל יהודי יכול לבדוק זמני כניסת השבת.
© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010