כתבות נבחרות

סרטן העור
סרטן העור וחשיבות גילוי מוקדם

קיימות מאות מחלות המכונות בשם הכולל סרטן והמאפיין החשוב ביותר המשותף לכולן הינו חלוקה מהירה של תאים, ללא בקרה. אחד מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר בעולם הינו סרטן העור. בכל שנה, מיליוני אנשים לוקים במחלה זו ועל כן, חשוב לדעת כיצד לזהות את הסרטן מוקדם ככל הניתן בכדי למנוע את החמרת המצב. כריתה מוקדמת של הנגע מסתיימת בריפוי של למעלה מ-95% מהמקרים בעוד הזנחה של הסרטן עלולה להיגמר בכי רע.

קיימים מספר סוגים של גידולי עור היכולים להצביע על סרטן העור אך ברוב המקרים, הגידול נראה בתחילה כמעין שומה חריגה מעט. בדיקה תקופתית אצל רופא עור מומחה או לחלופין, מיפוי שומות ממוחשב מאפשרים זיהוי מוקדם של הנגעים וטיפול מידי. בדיקה עצמאית חשובה אף היא והסימנים אליהם יש לשים לב הינם חריגות בצבע, גודל, גוון ומאפיינים נוספים. כמו כן, כאב, גרד או דימום מחייבים התייחסות מידית. אצל אנשים בעלי גוון עור בהיר, בדיקה תקופתית של שומות הינה הכרחית.

סוגי סרטן עור

קיימים שלושה סוגים עיקריים של סרטן עור. הראשון, המכונה קרצינומה של תאי הבסיס או BCS הוא השכיח ביותר ומופיע בדרך כלל באזורים החשופים לשמש. גידול מסוג זה עשוי להירפא באופן עצמאי אך דורש התייחסות. השני, המכונה קרצינומה של תאי הקשקש או SCC שכיח פחות ומופיע אף הוא בעיקר באזורי גוף החשופים לשמש. במידה והתבצע גילוי מוקדם, סיכויי ההחלמה קרובים ל-100%. לבסוף, הסוג השלישי והמסוכן ביותר הינו מלנומה של העור – סרטן שמקורו בתאים המכונים מלנוציטים, המקנים לעור את צבעו. סרטן זה אינו אלים במיוחד ועשוי לשלוח גרורות לאיברים מרוחקים במהירות. כאן, גילוי מוקדם הינו האפשרות היחידה לטיפול יעיל ועל כן חשיבותו עולה עשרות מונים.

© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010