כתבות נבחרות

שומה
שומה הינה נגע עורי המכונה לעיתים בכינוי הלא מקצועי "נקודת חן". היווצרות נקודת החן נובעת מהצטברות של תאי עור בשם מלנוצטים והצטברות של הפיגמנט מלנין אשר מעניק לעור את צבעו ולכל נקודה את צבעה. צבען של הנקודות הללו יכול לנוע מורוד לחום ועד לשחור ממש. בניגוד למה שמקובל לחשוב, רק חלק קטן מנקודות אלו הן מולדות, בעוד שהיתר מצטברות במהלך החיים ובעיקר בתקופת ההתבגרות. השומות נבדלות זו מזו בגודל, בצבע ובצורה שלהן, אשר נקבעים על פי כמות תאי המלנוציטים וכמות הפיגמנט מלנין בכל נקודה. כמו כן, ישנו מרכיב תורשתי במספר נקודות החן המופיעות בגופו של אדם.

מעקב אחר מפת השומות בגוף

רוב השומות בגוף הן למעשה גידולים שפירים של תאי עור. אולם, חלק מהן עשויות להתפתח לכדי גידול סרטני ממאיר של העור בשם מלנומה. שומה שהיא גידול ממאיר שונה במספר מאפיינים מנקודות חן אחרות בגוף. מסיבה זו, חשוב לבצע מעקב תקופתי אצל רופא עור על מנת לעקוב אחר שינויים בצורה ובגודל של שומות קיימות ואחר הופעה של נקודות חדשות בגוף. מעקב זה דורש ערנות רבה מצד המטופל והקפדה של אנשים בעלי נקודות חן רבות על מעקב שנתי אצל רופא מומחה. במידה ורופא העור שם לב לשינויים חריגים באחת מנקודות החן שבמעקב, הוא ככל הנראה ישלח דגימה מהנקודה לבדיקה פתולוגית ויורה על הסרה שלה במקרה הצורך.

טיפולים להסרת שומות

ישנם מספר דרכים להסיר שומות מהגוף, כתלות בסוג השומה ובמיקום שלה. השיטה הקלאסית היא השיטה הכירורגית הכוללת הרדמה מקומית של האזור, חיתוך ותפרים. שיטות אחרות להסרת נקודות חן הן שיטת הסרה בלייזר, הסרה באמצעות מחט חשמלי והסרה באמצעות שימוש בחנקן נוזלי.

 

© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010