כתבות נבחרות

תכנית תמ"א 38 בתל אביב
מהי תמ"א 38?

תמ"א 38 הנה תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. התוכנית פועלת בישראל מזה כעשור, והיא נועדה להגן על הבניינים הקיימים באמצעות תוספות בנייה וחיזוקים ובכך להקטין את הסיכוי לנזק פוטנציאלי שעשויה להסב רעידת אדמה בעוצמה חזקה. מרבית המבנים אשר נבנו בישראל לפני שנת 1980 אינם עומדים בתקן הישראלי לעמידות בפני רעידות אדמה, פער משמעותי עמו תמ"א 38 שואפת להתמודד. הסכנה הגלומה בהתמוטטות של מבנה כתוצאה מרעש אדמה הנה גדולה במיוחד, מה שהיווה תמריץ בעבור המדינה להגות תוכנית מתאר שתסייע לצמצם סיכון זה ככל הניתן.

באיזה אופן פועלת תמ"א 38?

כדי לעודד את התושבים ובעלי הנכסים לחזק את המבנים בהם הם מתגוררים בפני רעידות אדמה, תמ"א 38 בתל אביב מציעה מגוון תמריצים משתלמים. התכנית מעניקה חבילת תמריצים כלכליים במסגרתם מוענקות זכויות בנייה מוגדלות בעבור מי שיבחר לחזק את ביתו. לצד זאת, התוכנית מסייעת גם בקיצור ההליכים הבירוקרטיים לצורך קבלת היתרי בנייה, ובכך הופכת את התהליך המסורבל לפשוט ונגיש הרבה יותר. בין אם בעלי הנכס בוחרים לחזק את המבנה הקיים או להרסו כליל ולבנותו מחדש – הם יוכלו להנות מהטבות אלו.

במה מתאפיינת תמ"א 38 בעיר תל אביב?

כל רשות מקומית מחזיקה בחופש פעולה מסוים בנוגע למאפייני התמ"א בשטחה. כך, בקשות להיתרי בנייה המוגשים במסגרת תמ"א 38 בתל אביב נבחנים לאור ועדה מקומית ייחודית שהוקמה לצורך כך. תמ"א 38 בתל אביב מגדירה מהי מדיניות הבנייה לכל אחד מאזורי העיר (היכן ניתן לבנות ללא הגבלה, היכן יש מגבלה על תוספת קומה וכו'). בנוסף, תמ"א 38 בתל אביב מגדירה שכונות ואזורים מסוימים כבעלי מרקם חיים ייחודי שיש לשמרו, ולכן מטילה מגבלות רבות יותר על הבנייה בשטחן.

 

© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010