כתבות נבחרות

קונספירציות
בואו להכיר כמה קונספירציות מפורסמות

קונספירציות וסיפורים מסוג זה היו מאז ומעולם מנת חלקה של האנושות המודרנית. במקרים רבים בהם קשה למצוא הסבר מניח את הדעת לקרות מקרה כזה או אחר בהחלט יש סיכוי שנהיה עדים למשמע סיפורים על קונספירציה כזו או אחרת המסבירה את פרטי המקרה. אין ספר שתיאוריות קשר וסוגים שונים של קונספירציות יכולות להיות מלהיבות מאד. אחת מהתאוריות המפורסמות נוגעת לרצח קנדי. מדוע רצח קנדי מעלה כל כך הרבה תאוריות קונספירציה? ככל הנראה כי בתאוריה זו רב מאד הנסתר על הגלוי - ממצאים כמו "כדור הקסם" שפגע בקנדי ומאבטחו (פעמיים!) ונשאר שלם לחלוטין, נראים מאד לא הגיוניים - מה שמעלה באופן אוטומטי את החשד שהיה יורה נוסף למעט לי הארווי אסוולד.

אז מי רצח את קנדי?

הרעיון שיש עוד יורה למעט אוסוולד לא היה מעלה קונספירציות, אלמלא היה נראה שהממשל האמריקאי מתעקש באופן נחוש מאד, לשלול את התיאוריה הזו מיסודה. הרי אין באמת בעיה לטעון שככל הנראה היה יורה נוסף, והוא פשוט לא נתפס עד היום. אלא שחובבי קונספירציות טוענים כי הממשל מנסה להסתיר משהו - ולכן ההתנגדות העיקשת שלו. תאוריות קונספירציה שונות באות להוכיח כי הFBI או הCIA עשו זאת, כמו גם גורמים קומוניסטיים בארה"ב, או דווקא גורמים אנטי-קומוניסטיים.

הגרסה המקומית של ישראל


קונספירציות על רצח מנהיג פוליטי לא ייחודיות רק לארה"ב. לאחר רצח רבין, קמו גורמים שונים בימין, שטענו כי הרצח כולו הוא קונספירציה של השמאל. לטענת הגורמים הללו, הן שמעון פרס והן השב"כ עומדים מאחורי הרצח, משום שאלו רצו להביא להיבחרו של שמעון פרס ע"ג גלי הרצח (מה שנכשל כמובן בהמשך).

ואולי דווקא מהימין?


תאוריות שונות של קונספירציות על רצח רבין, בוחנות זאת דווקא מהמקרה ההפוך. דווקא גורמים בשמאל הישראלי, טוענים כי מדובר על קונספירציות ותככים של גורמי ימין קיצוני אשר הצליחו לחדור לתוך עמדות מפתח בשב"כ, וזממו למעשה לרצוח את רבין כדי לעצור את תהליך השלום, ויגאל עמיר הוא רק שליחם ותו לא.
© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010