כתבות נבחרות

הליכי גירושין

הליכי גירושין - הסיפור האישי שלי | מאת: עופר יניב

אין ספור ספרים ומאמרים נכתבו על הליכי גירושין ובמיוחד על ההשפעה שלהם על הילדים. הנושא נבחן מהיבטים פסיכולוגיים, משפטיים, כלכליים, חברתיים, אישיים ועוד רבים. בהכללה גסה, נדמה כי המסקנה של מרבית הכותבים על הליכי גירושין היא שמדובר בטלטלה משמעותית, מהפכה ואפילו טראומה עבור ילדיהם של בני הזוג המתגרשים. לעיתים ההליך עובר דרך בית משפט למשפחה ולעיתים הזוג מסתפק בהליך גישור קצר. התהליך כרוך בד"כ בנושא של חלוקת רכוש וכמובן שבית משפט למשפחה הוא מקום פחות סימפטי עבור המשפחה.

חוקרים מתחום הפסיכולוגיה גורסים כי הגיל שחשוף יותר מכל לטלטלה הזו הם הילדים בגיל ההתבגרות. כלומר ילד בן 19 או ילד בן 8 יחווה את הסיטואציה הזו פחות קשה מילד בן 14 או 16.

מקרים רבים של בני נוער שחורגים מגבולות הנורמה הוסברו באמצעות הטראומה הזו של גירושי ההורים. תופעות כמו עבריינות, הידרדרות בלימודים או חוסר תפקוד מכל סוג נקשרו לעתים קרובות לעניין הזה, לעתים באופן כמעט אוטומטי. אינני חולק על אף אחד מהכותבים המקצועיים המוכשרים שכתבו על הליכי גירושין אבל אני רוצה להציג זווית נוספת, אישית משהו, מניסיון.

ההורים שלי התגרשו כשהייתי בן 16. המשבר בבית סביב הנושא של חלוקת רכוש וסביב הגירושין היה עמוק למרות שהם נעשו בצורה מכובדת (מתוך הסכמה הדדית והבנה שכך עדיף). עדיין עבורי ויותר מכך עבור אחיי הצעירים מדובר היה בשמיטת הקרקע מתחת לרגליים. מיד הוצמד לכל אחד מאיתנו פסיכולוג מחשש שהטראומה תשאיר עלינו את חותמה ותקלקל אותנו. זה נשמע כמו סרט רע אבל הכל אמיתי.

אני בתור האח הבכור, הרגשתי צורך להראות שהגירושין לא באמת משפיעים עלי. האמת היא שהם השפיעו עלי מאוד, בעיקר לטובה. לפני הגירושין של ההורים שלי הבית היה מתוח ומלא בריבים. אבא שלי נמנע מלהגיע הביתה בשעות מוקדמות כי הוא ידע שהנוכחות שלו מעוררת קונפליקטים. מי שסבל מזה בעיקר זה אנחנו הילדים. כמה פעמים בשבוע היינו צריכים לשמוע צעקות צורמות שנגמרו לעיתים בשבירת צלחת או כוס.

לאחר סיום ההליכים הוגדר שאני אצל אבא שלי כל סופ"ש שני ובנוסף יש לנו אחה"צ משותף כל שבוע. האפקט של ההגדרות הללו היה מהפכני מבחינת היחסים שלנו. בזמן שהייתי עם אבא שלי היינו ביחד באמת וכיוון שהוא היה רגוע הרבה יותר מבעבר, הצלחנו גם ליהנות.

בפועל - הליכי גירושין במקרה של ההורים שלי, עזרו לי להרוויח אבא וגם היחסים שלי עם אמא השתפרו. כמובן שזה לא סותר את העובדה שהייתי רוצה בית עם שני הורים אוהבים, זוג יונים אבל לאור המצב שנוצר, האופציה של הליכי גירושין הייתה טובה הרבה יותר מכל אופציה אחרת. עובדה.


>> דיני משפחה מעניינים אתכם? אולי יעניין אתכם לקרוא על התחום של ידועים בציבור. סיפור אמיתי.

>> לא תמיד צריך להתגרש בצורה מכוערת. הליכי גישור עוזרים לגשר על הפערים.

 
© כל הזכויות שמורות ל Pencil - אין להעתיק מאמרים מהאתר. 2009-2010